Rodzaje monitorów

Rodzaje monitorów
Monitor do komputera stacjonarnego spełnia bardzo istotną funkcję. Nawet gdy parametry naszych podzespołów w komputerze są bardzo wysokie i powinny zapewnić nam oszałamiający obraz wyświetlany na monitorze to właśnie przede wszystkim monitor może nas nieco ograniczać.


Przy wyborze komputera każdy przyszły użytkownik musi zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów jakie gwarantuje nam urządzenie, rozmiar, rozdzielczość, podświetlenie, czas reakcji, wbudowane złącza oraz dla bardziej wymagających jest wiele dostępnych dodatkowych funkcji.

Rozmiar monitora to bardzo ważny aspekt. Zakup zbyt dużego bądź małego urządzenia wpłynie negatywnie na obraz bądź komfort korzystania z monitora. Monitory głównie wybierane do domowego użytku to zazwyczaj panoramiczne monitory o przekątnych obrazu od 21cali do 27cali, zapewniające wysokiej jakości obraz o równie wysokiej rozdzielczości, bez efektów rozciągania. Monitory stosowane w biurach, czyli typowo do pracy na prostych oprogramowaniach nie wymagających wysokiej jakości wyświetlanych elementów, stosuje się urządzenia o przekątnej obrazu od 17cali do 21cali.

Rozdzielczość urządzenia to bardzo istotny parametr, większość obecnych w sieci filmów nagrywana jest w standardzie FULL HD w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Dlatego też większość monitorów na rynku pracuje właśnie w tej rozdzielczości.

Podświetlenie ekranu obecnie wykorzystuje głównie technologię LED w nieco starszych monitorach spotykamy się z technologią LCD. Podświetlenie matrycy jest właściwie w wielu modelach podobny, zaleca się minimum 200cd/m2. Monitor który stoi w naświetlonym pomieszczeniu wymaga panelu o jasności od 250cd/m2 do 300cd/m2.

Czas reakcji matrycy określa czas odświeżania zmian wyświetlanego obrazu. Parametr ten ważny jest szczególnie dla graczy, wymagają oni natychmiastowej reakcji monitora, płynności w wyświetlanym obrazie. Najlepszy czas reakcji monitorów znajduje się w przedziale od 1milisekundy do 5milisekund.

Złącza wbudowane w monitorze umożliwiają nam podłączenie monitora do komputera, musimy zwrócić szczególną uwagę na to jakie wyjście znajduje się z tyłu komputera. Większość monitorów wyposażona jest już w złącze HDMI, kompatybilne z kamerami video, laptopami czy aparatami. W starszych monitorach spotykamy się z wyjściami DVI, D-Sub, są one mocowane również czasem w nowszych monitorach lecz jedynie jako dodatkowe. Warto również zwrócić uwagę na posiadane wbudowane wejścia USB w monitorze, mogą one nam ułatwić podłączenie chociażby zewnętrznej pamięci.

Nowoczesne monitory posiadają również wiele dodatkowych funkcji:
  • Tuner TV
  • Wbudowany głośnik
  • Czujnik natężenia światła
  • Panel dotykowy
  • Technologia 3D
  • Technologia G-Sync

Rodzaj zastosowanej matrycy to jedna z najistotniejszych cech monitora który zazwyczaj jest podawany przez producenta. Jest to ważny element szczególnie dla użytkowników profesjonalnych oraz dla graczy.
Najbardziej powszechnym typem jest matryca TN, cechują się niską przystępną ceną oraz niskim czasem reakcji szczególnie przydatne w dynamicznych grach. Niestety cechują się słabszym odwzorowaniem kolorów oraz wąskim kątem widzenia.

Kolejne typy matryc z jakimi możemy się spotkać to WVA, MVA, VA AHVA, AMVA, oferujące znacznie lepsze parametry obrazu. Wysoki kontrast, szeroki kąt widzenia, lepiej odwzorowane kolorów. Zalecane do prac graficznych, edycji filmów oraz zdjęć.

Ostatnie typy matryc są szczególnie zalecane do zastosowań w monitorach profesjonalnych. Cechują się bardzo dobrą reprodukcją kolorów oraz wyjątkowo szerokim kątem widzenia. IPS, AH-IPS, S-IPS polecane są do prac graficznych, edycji filmów oraz zdjęć.

Każda dodatkowa funkcja, cecha, oznacza również znaczny wzrost ceny, zatem warto się zastanowić czego oczekujemy od monitora by również dopasować zakup do naszych możliwości finansowych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na rynek urządzeń używanych na którym możemy znaleźć wiele ciekawych ofert w dobrej jakości.
Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code